V dětství by si každý z nás nejraději přetvořil celý svět k obrazu svému. V dospělosti si tento sen můžeme splnit jen zčásti: u svého bytu nebo domu.
Interiér našeho domova odráží naši osobnost. Dokonce i ti z nás, kteří jednoduše všechno vybavení koupí v jednom obchodě a jejich byt pak připomíná obrázek z katalogu, tím projevují svůj názor a vkus. Všechny prvky hrají roli, všechny spolu dohromady utváří obrázek o tom, jací jsme. Použité barvy, světlo, využití prostoru, funkčnost versus dekorativnost, přírodní materiály versus umělé, tradiční styl versus moderna…
V principu nelze žádný styl odsoudit. Pestré barvy a množství dekorativních prvků na někoho mohou působit rušivě, ale temperamentním povahám takové prostředí vyhovuje a s takto zařízeným domovem dobře souzní. Starožitný nábytek nemusí být výsadou starých lidí – i mladým lidem může tento styl imponovat, zvláště pokud jde o usedlé jedince, kteří milují klid.
První pravidlo pro vytváření domova tedy zní: nejsou žádná pravidla. Potvrzuje to také expert na zařizování interiérů ze společnosti Bidli pan Michal Dumbrovský: „Univerzální rada? Mít v kuchyni dřez, v obýváku sedačku, nad jídelním stolem světlo, závěsy zútulňují… Ale také lze mít všechno docela jinak. Každý jsme jiný, každému je příjemně v jiném prostředí, každý vnímá prostor trochu jinak.“
Problém ale je, že někdy existuje ostrý rozpor mezi tím, co podle nás naše bydlení vyzařuje a jak působí doopravdy. Co se týče výše uvedeného příkladu katalogového bytu: někdo si takto zařídí domov, protože tím chce demonstrovat lásku k čistotě a pořádku. Nebo jednoduše nemá odvahu projevit vlastní invenci.
Každý byt je ale jiný a co funguje v prostorech nábytkářského velkoobchodu nebo na stránkách časopisu, nemusí fungovat právě ve vašem bytě. „Problém nevkusně zařízeného interiéru může být například ve špatně zvolených dispozicích,“ upozorňuje Michal Dumbrovský. „Také často zjistíme, že se vybraný nábytek nehodí k podlaze a podobně.“
Lze namítnout: pokud to nevadí majitelům bytu, není co řešit. Jenže nevhodně zařízený domov má svá úskalí. Že není něco v pořádku, vytuší návštěvy. Útulný a vkusný byt na ně působí přívětivě a rádi se zde vracejí, ve špatně zařízeném interiéru se naopak necítí být vítaní.
Nesmíme také zapomínat na děti – to, jak vypadá domov, kde vyrůstají, formuje jejich osobnost.
Čím dále více lidí oslovuje bytové architekty. V čem je jejich role důležitá? „Mnohým nedochází, že designér není pouze člověk, který navrhne pěkný interiér,“ říká Michal Dumbrovský. „Designér ví, jaké použít materiály a umí sehnat všechny prvky, po kterých klient touží.“
Ve zkratce řešeno: bytový designér nemá ambice určit vašemu domovu design podle svého vlastního vkusu. Naopak: je to osoba, která si vyslechne vaše představy a dá jim reálné kontury. A podle pana Dumbrovského se vždycky dá najít řešení. „Všechno je otázkou komunikace, nesetkal jsem se ještě s žádnou úplně nereálnou vizí,“ ujišťuje bytový expert. „Pokud bych měl vzpomenout nějaké běžné komplikace: často se stává, že si zákazník přeje použít nějaký prvek, například zavěšenou skříňku v místě, kde nemá na čem držet. Potom už je na zkušenostech designéra tento problém vyřešit, nebo se mu vyhnout.“
Tím spíše, pokud pracuje ve firmě, která nabízí mnohem více než jen bytový design. Bidli, kde pracuje pan Dumbrovský, disponuje vlastní továrnou na vestavný nábytek a kuchyně. Vybavení pro byt svým klientům nemusí shánět u externích firem, je mnohem pohodlnější zařídit vše potřebné pod jednou střechou. A výhod je ještě více. „Výhodou designérů v Bidli je jednak bezkonkurenční komplexnost služeb, jednak nadstandardní přístup ke klientům,“ uzavírá pan Dumbrovský.