Minulý týden byla zveřejněna velmi očekávaná data nejen ohledně regulované složky ceny energií. Energetický regulační úřad (ERÚ) minulý pátek zveřejnil definitivní ceny regulované složky energií pro rok 2025, ale i možné predikce ohledně konečných plateb za odebíranou elektřinu a plyn českými odběrateli. Toto rozhodnutí ERÚ ale ovlivní peněženky českých odběratelů elektřiny a plynu pouze z pohledu regulované složky cen energií. Od příštího roku se regulované složky cen energií zvýší zejména v důsledku navýšení cen distribuce energií, která tak svým nárůstem v rámci všech položek regulované složky cen energií předčila výši části poplatku za obnovitelné zdroje neboli tzv. POZE. Ty naproti poplatkům za distribuci masivnější nárůst zaznamenaly už na začátku tohoto roku. O čemž jsme vás informovali v tomto článku.
Regulovaná složka ceny odebíraných energií v ČR se tedy od začátku příštího roku v průměru zvýší o 1,4 % u elektřiny a o 8,6 % u plynu. U elektřiny tento nárůst pro domácnosti znamená navýšení přibližně o 36 korun za MWh. Domácnosti potom v rámci regulované složky za každou spotřebovanou MWh plynu od příštího roku zaplatí zhruba o 38 korun více. V průběhu první poloviny příštího roku se má ale naopak citelněji snížit neregulovaná část cen energií neboli tržní část cen odebíraných energií. Jelikož se ale u celkové konečné ceny za energie regulovaná složka bude v příštím roce týkat opět menší části koncové platby za energie, u elektřiny okolo 45 % a u plynu přibližně okolo 23 %, tak na konečnou cenu za energie tento nárůst vliv mít nebude. Podle předběžného aktuálního odhadu ERÚ se odběratelům elektřiny totiž celkové platby, tedy včetně i tržní částí ceny, za odebíranou elektřinu výdaje v průměru sníží přibližně o 10 %. U plynu by se měly od příštího roku platby v průměru snížit o 8,5 %. Celkový pokles cen je pak výsledkem zlevňování u dodavatelů, kteří určují větší část ceny. Ta je ale odvislá od cenotvorby energií na evropských energetických burzách. Pro ceny elektřiny je potom stěžejní energetická burza v Lipsku a pro konečné ceny plynu jsou primárně určující ceny evropského plynu, které jsou každodenně udávány na rotterdamské palivové burze.
Navýšení regulované části u cen elektřiny a plynu nastává zejména v důsledku vysokých a neodkladných investic v odvětví energetiky. Zejména kvůli připojování nových zdrojů, rozvoje obnovitelných zdrojů, transformaci energetiky se pak regulovaná složka cen energií v dohledných letech bude navyšovat pravidelně a výrazněji, než jak tomu bylo ještě do minulého roku. To však pochopitelně postupně v delším časovém horizontu. Navyšovat se regulovaná složka cen energií bude rovněž i důsledku již dlouhodoběji, velice viditelně od energetické krize z roku 2022, markantně klesající spotřeby plynu ve střední Evropě. V rámci odběru plynu jsme totiž pomyslnou brzdu spotřeby energií "sešláply" prakticky nejsilněji ze všech okolních států střední Evropy. Spotřeba plynu se následně v naší zemi za poslední tři roky snížila téměř o 30 %. Poplatek za distribuci se tak ve výsledku dělí buď právě mezi výrazně méně odběrných míst či mezi odběrná místa, která plynu odebírají citelně méně, než jako tomu bylo ještě před nedávnými lety. Platí zde tudíž jasná úměra, že čím méně či čím slaběji odběrná místa elektřinu či plyn odebírají, tím se zvyšuje danému odebíranému místu poplatek za distribuci. Ten může významněji navyšovat zmiňovanou regulovanou složku cen energií. Od začátku příštího roku již výrazněji u cen odebíraného plynu. Zároveň by ale měla regulovaná složka cen odebírané elektřiny v příštím roce snížit domácnostem s vyšším odběrem.
Ceny energií jsou ovlivňovány především geopolitickou situací, slabou poptávkou zejména v průmyslu. Také ale i počasím, které ovlivňuje topnou sezonu, a následně tudíž i spotřebu elektřiny a plynu. Ceny energií jsou současně ovlivněny zásobami plynu, ale i aktuální dostupností ostatních energetických komodit. Cena elektřiny je pak v neposlední řadě ovlivňována i cenou emisních povolenek. Další velice důležitý činitel je i jakýsi konkurenční boj mezi jednotlivými dodavateli ohledně příznivějších tarifů s koncovými cenami elektřiny pro potenciální zákazníky. Konkurenční boj o každého odběratele tak má na výsledné ceny odebírané elektřiny též nezanedbatelný vliv. Roli ale hrají i další faktory, o kterých jsme psali již v tomto článku. Ve výsledku má tedy smysl zaměřit se spíše na krátkodobější fixace, které danému odběrateli umožní využít předpokládané nižší ceny již v průběhu první poloviny příštího roku.