Již od prvního ledna příštího roku se budou opět dělit poplatky za obnovitelné zdroje (tzv. POZE) mezi stát a odběratele elektřiny, konkrétně tedy mezi domácnosti a firmy. Vláda tuto finální verzi návrhu schválila na své schůzi minulou středu. Vládní koalice se finálně rozhodla pro opětovné zavedení vícezdrojového financování poplatků za obnovitelné zdroje energie s platností od začátku příštího roku. Stát se rozhodl v říjnu minulého roku, kdy již byly ceny silové elektřiny pár měsíců v řadě na velmi výrazných úrovních, že všechny povinné úhrady za poplatky za obnovitelné zdroje v rámci pomoci odběratelům převezme takříkajíc na sebe. To především z důvodu, aby po inkriminované období vysokých cen energií pomohl odběratelům silové elektřiny ulevit z už tak vysokých plateb za spotřebovanou elektřinu.
Aktuálně ale dle vyjádření samotného Ministerstva financí je v současné době situace na trzích s elektřinou již poněkud příznivější, jelikož ceny elektřiny jsou výrazněji níže, než tomu bylo v inkriminovaném období, zejména pak před rokem touto dobou. Proto dle Ministerstva financí toto plošné opatření ze strany státu už není nutné a není tak potřeba, aby stát veškeré platby za POZE hradil plně ze státní kasy. Navíc ještě v nedávném vyjádření Ministerstva financí byla kompletně celá platba za poplatky za obnovitelné zdroje ze státní kasy dlouhodoběji prakticky neudržitelná. Proto se minulý týden vláda rozhodla zavést zmíněné opětovné vícezdrojové financování podporovaných zdrojů energie.
Co se týče samotného poměru rozdělení úhrad, tak ještě před nedávnem se projednávala i ta varianta návrhu, že by mohl být poplatek za obnovitelné zdroje hrazen přibližně z půlky státem a zbylá polovina by se v rámci úhrad rozdělila mezi domácnosti a firmy. Celkové náklady na podporu obnovitelných zdrojů prostřednictvím POZE pak budou v příštím roce 2024 dle odhadu ERU neboli Energetického regulačního úřadu okolo 36 miliard korun. Od minulého týdne je však tedy jasné, že ani jeden z dalších návrhů ohledně úhrad POZE od začátku příštího roku platit nebude, jelikož se nakonec vládní koalice shodla na variantě, že stát v příštím roce za POZE zaplatí pouze 9,35 miliardy. Což je nutné minimum, které stát za poplatek za obnovitelné zdroje musí uhradit v každém případě. Zbylých téměř 27 miliard korun si tak bude budou muset rozdělit domácnosti s firmami.
Pro domácnosti to znamená, že si každá bude muset za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny opět připlatit 599 Kč vč. DPH, jako tomu bylo do zavedení úsporného tarifu, který začal platit od začátku října minulého roku. Celkové navýšení pro průměrnou domácnost za úhradu POZE bude v příštím roce necelých 1800 Kč, přesně tedy 1797 Kč. Výrazné škrtnutí v rámci výdajů státu za úhradu POZE se dotkne i firem, u kterých dojde od začátku příštího roku k navýšení platby za POZE na zákonné minimum. Firmy tak budou od 1. ledna 2024 platit za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny 490 Kč bez DPH. O poměru úhrad mezi státem a odběrateli, a tehdy ještě diskutovanými možnými variantami návrhu ohledně úhrad za POZE jsme Vás již před časem informovali v tomto článku.
Pokud by vás tedy problematika ohledně POZE ještě blíže zajímala, či by Vás také zajímaly ceny elektřiny v rámci našich tarifů, a to jak pro domácnosti či pro firmy, tak nás na našich webových stránkách neváhejte kdykoli kontaktovat. Naši energetičtí specialisté se Vám následně rádi ozvou a domluví se s vámi na osobní schůzce, na které si již můžete blíže specifikovat konkrétní kroky.