Není to tak dlouho, co Česká republika v rámci nezávislosti na ruském plynu a zároveň posílení své energetické soběstačnosti začala přecházet na již pravidelně doplňované zásoby zkapalněného plynu dovážených především do severomořských přístavů v západní Evropě. Konkrétně se tak jedná o dodávky plynu do terminálu v nizozemského Emshavenu, ve kterém máme již více než rok pronajatou kapacitu, která pokrývá přibližně až třetinu celkové spotřeby zemního plynu naší země. Plynové zásobníky jsou tak za poslední období na území Česka naplněny prakticky z doposud neuvěřitelných 99,9 procent. To ve výsledku znamená přibližně 3,455 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Nedávno o této zprávě informovalo právě Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), podle kterého jde doposavad o rekordní množství této prakticky nenahraditelné komodity. V šesti zásobnících plynu v ČR je tudíž uchováváno téměř 3,455 miliardy metrů kubických zemního plynu. Stát totiž za poslední dobu přebral kontrolu nad zásobníky plynu a koupil tak strategicky velmi důležitou firmu RWE Gas Storage za 8,8 miliardy korun. Ta je dceřinou společností německé energetické firmy RWE, která vlastnila a spravovala v ČR právě všech šest plynových zásobníků, jejichž kapacita odpovídá téměř zmíněné třetině roční spotřeby naší země. S tím, že největší zásobník v jihomoravských Dolních Dunajovicích je se svou kapacitou s téměř jednou miliardou metrů krychlových uskladněného plynu největší na území ČR. Stále zde tak platí i nadále jasný úzus, že zemní plyn z Ruské federace se nejen do ČR již několik měsíců v řadě nedováží. Tím pádem jsou jeho dodávky za poslední období na naše území takříkajíc na nule.
Dle Ministerstva průmyslu a obchodu tak naše zásoby plynu v Česku dosáhly nejvyšších hodnot všech dob v historii ČR. Pro představu v minulém roce byly zásoby zemního plynu v naší zemi přibližně okolo 3,431 miliardy metrů krychlových plynu. Pro příklad v roce 2021 bylo dle statistiky MPO dokonce v zásobnících nanejvýš pouze 2,818 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Citelně vyšší naplněnost zásobníků, než jak tomu bylo právě předchozích letech, je podle Ministerstva průmyslu a obchodu ovlivněna i nižší spotřebou, které se za poslední období v době energetické krize přizpůsobila většina odběratelů v rámci celé ČR. Jen pro představu, v letošním roce jsme tak oproti minulému roku dle MPO již ušetřili v ČR 700 milionů metrů krychlových zemního plynu.
Vloni stát po dlouhosáhlých vyjednáváních získal kapacitu ve zmíněném terminálu na zkapalněný plyn ve zmiňovaném nizozemském přístavu Emshaven. Ve snaze posílit kontrolu nad zásobníky plynu letos stát také koupil za 8,8 miliardy korun společnost RWE Gas Storage. Právě dceřiná společnost německé energetické společnosti RWE totiž vlastnila a spravovala v Česku všech šest plynových zásobníků, jejichž kapacita tak odpovídá třetině roční spotřeby naší země. Za první rok provozu tento terminál na zkapalněný plyn dovážený například z Mexického zálivu v USA v tomto velmi důležitém evropském terminálu odbavil jenom pro Česko 21 lodí s LNG, ve kterých byla kapacita okolo dvou miliard metrů krychlových zemního plynu, což odpovídá přibližně 27 procentům loňské spotřeby všech odběratelů plynu v naší zemi. V rámci další efektivní kontroly nad energetickou infrastrukturou tak koncem letošního září vláda pověřila státní společnost ČEPS koupí firmy NET4GAS Holdings, která provozuje systém plynovodů a předávacích stanic v ČR. Firma tak tedy má podle Ministerstva průmyslu a obchodu nezastupitelnou roli v přepravě a dodávkách plynu pro odběratele v ČR. Za společnost, která má ale nezanedbatelná pasiva, tak ČR zaplatí maximálně do pěti miliard korun. Konečná částka ale bude ve výsledku odvislá od hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Jde tak ale o velmi podstatný krok, u kterého bude stát blíže dohlížet nad již konkrétními kroky v rámci hospodaření tohoto velmi důležitého podniku.