Banky během letošního roku při jednání o novelizaci zákona o spotřebitelském úvěru kvůli vzniklým nákladům požadovaly dvouprocentní poplatek, který by „uprchlíci“ platili z nesplacené částky. Banky si nárokují náhradu za administrativní náklady a ušlé úroky, limit poplatku je nakonec nastaven maximálně na 1 procento. Novela spotřebitelského zákona konkrétně popisuje sankce tak, že za každý započatý rok zbývající do konce období bude hrazen poplatek ve výši 0,25 % z předčasně splacené části celkové výše úvěru, nejvýše však 1 % z celkem nesplacené částky.
Lépe výpočet poplatku vysvětlí následující příklad. Pokud Vám do konce fixace zbývá např. 27 měsíců a chybí uhradit částku 3 000 000 korun, tak bude poplatek vypočítán jako čtvrtina procenta ze zbývající částky hypotéky vynásobený třemi, tedy třemi započatými lety do konce fixace.
(0,0025 x 3 000 000) x 3 = 22 500 korun
Poplatku za předčasné splacení se ale můžete vyhnout hned v několika případech. Nové podmínky se nevztahují na hypoteční úvěry uzavřené právě před 1. 9. 2024, kdy vejde v platnost novela tohoto zákona o spotřebitelském úvěru. Z hrazení poplatku jste také osvobozeni v případě, že nemovitost zajištěnou hypotékou prodáváte a od uzavření hypotéku uplynulo déle než 24 měsíců, a také v případě společného vypořádání manželů při rozvodu. Poplatek za předčasné splacení také nehradíte v případě tíživé situace, která sníží schopnost splácet hypoteční úvěr. Jednat se může např. o dlouhodobou či nevyléčitelnou nemoc, invaliditu nebo úmrtí. Každý rok navíc můžete měsíc před výročím smlouvy bezplatně uhradit až čtvrtinu nesplacené částky.
Pokud na trhu vyhlížíte nižší úrokovou sazbu, abyste utekli od vyšších splátek, podívejte se ještě na závěr na rozhovor s naším předním hypotečním manažerem Danielem Horňákem a zjistíte, co vše Vás při refixaci u jiné banky čeká. Možná si to pak vše ještě jednou rozmyslíte.