Úroková sazba je něco, co by mělo každého z nás hodně zajímat v souvislosti s penězi, které si ukládáme u bank nebo které si od ní půjčujeme. Tato sazba představuje částku, kterou je dlužník povinen platit věřiteli z jeho pohledávky, a bývá vyjádřena v procentech z dlužné částky za určité období. Například roční úroková sazba 10% znamená, že věřitel obdrží 10 haléřů z každé koruny, kterou měl dlužník vypůjčenou po dobu jednoho roku.
Od roku 2010 se úrokové sazby hypoték postupně snižují. V této době se úroková míra u hypotečních úvěrů pohybovala nad úrovní 5%. Sazba pomalu klesala na začátku roku 2014 byla na podobné úrovni jako je nyní, tj. zhruba kolem 3%. Úplné dno úrokové míry jsme zaznamenali ke konci roku 2016, kdy se sazby podívaly hluboko pod hranici 2%. Rok 2017 byl ve znamení pozvolného nárůstu sazeb a rok 2018 dokonce ve znamení rychlého zvyšování úrokových sazeb.
ČNB ovlivňuje výši úrokových sazeb měnovým zasedáním. V loňském roce tak ČNB zvedala základní sazbu jako na běžícím pásu. Následkem toho bylo samozřejmě i navýšení úrokových sazeb ve všech bankách. Od října 2018 platí také přísnější regulace ČNB, podle kterých by banky při posuzování nových žádostí hypoték měly postupovat.
Odhad vývoje úroků hypoték je pro letošní rok těžký. Momentálně zažíváme jejich mírný pokles, ale i přesto v budoucnu předpokládám, že sazby budou růst, nicméně pomalejším tempem než v loňském roce. Pokud ČNB nebude pokračovat ve zvyšování základní sazby, otevře se možná prostor pro to, aby se sazby hypoték i mírně snížily.