V minulém roce se finančním trhům nejen v USA již druhým rokem po sobě velice dobře dařilo. Index S&P 500 za celý uplynulý rok posílil o téměř 24 %. I technologický index Nasdaq si za celý minulý rok ke své hodnotě připsal přes čtvrtinu své hodnoty, a to přes 25 %. Co se pak největších evropských indexů týče, tak ty si za celý minulý rok do zisku připsaly až okolo 8 %. Ani pražská burza nezůstala pozadu, jelikož index PX za celý uplynulý rok vzrostl o 24,5 %. Protože ale dle nejzákladnějších pouček o investování víme, že nic neroste věčně a nic neroste do nebe, zvláště po takto velice dynamicky růstových dvou letech, je proto dobré v následujících delších měsících potažmo i letech přistupovat k investicím na finančních trzích o to více obezřetněji. V první řadě je tudíž rozumné se zaměřit i na ostatní trhy a nikoli se fokusovat pouze na akciové trhy v USA. Tím pádem je velice vhodné investiční portfolio diverzifikovat i o některé akciové tituly z evropských či asijských trhů. Dle názoru poměrně silně zastoupené části účastníků trhu ale i představitelů světových bank je však velmi pravděpodobné, že by se v letošním roce akciovým trhům v čele s americkými akciovými tituly nemuselo až tak dobře dařit jako tomu bylo právě v posledních dvou letech. Velká část ekonomů dokonce zmiňuje, že by se akciovým trhům nejen že nemuselo natolik zadařit jako v minulém a předminulém roce, ale že by se v průběhu letošního roku mohly skutečně naplnit obavy ohledně splasknutí čím dál častěji skloňované bubliny. I kdyby se světovým trhům v tomto roce přeci jen dařilo i nadále, tak s větší pravděpodobností nejspíš výrazně méně, než jak tomu bylo v uplynulých dvou letech. I tak je ale vhodné začít s potenciálním rizikem pracovat i do budoucna. Ze zkušenosti totiž víme, že menší či větší korekce dříve nebo později skutečně nastane. Je tedy dobré se zamyslet například nad začleněním defenzivních akciových titulů do akciové části svého investičního portfolia. O čemž mimo jiné píšeme níže.
Pokud bychom pominuli velice často zmiňované možné zavádění cel ze strany nové americké administrativy a přesunuly se na zmíněné evropské akciové trhy, tak i tak zde může v letošním roce pro investory být mnoho potenciálně růstových odvětví a sektorů. Z důvodu poměrně razantního snižování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky (ECB) v důsledku poklesu inflace v EU a v eurozóně se pak může projevit případná vyšší dynamika růstu na některých evropských indexech. Ty v minulém roce za růstem hlavních amerických indexů výrazněji zaostávaly. Situace v Evropě se oproti americkému trhu markantněji mění i v tom aspektu, že kvůli výraznějšímu poklesu inflace a zároveň i díky nemalému růstu nominálních mezd v hojném počtu států EU včetně ČR se zvýší i mzdy reálné. Valné části evropských spotřebitelů tudíž v peněžence zůstane více peněz, které se následně velice pravděpodobně promítnou i do spotřeby. Evropa by v tomto ohledu po několika letech slabší spotřeby mohla opět markantněji růst, což se může projevit zejména i u akciových titulů participujících na odvětví spotřebního zboží. Zároveň od druhé poloviny letošního roku můžeme eventuálně očekávat i mírné zlepšení kondice evropského průmyslu v čele s některými stále citelně vyklesanými německými automobilkami.
Rovněž je vhodné proti případnému tržnímu poklesu do svého portfolia zahrnout zmiňované anticyklické neboli defenzivní akciové tituly pro vyvážení portfolia. Tedy akciové tituly zastupující sektory, které v průběhu poklesu hospodářského cyklu klesají mírněji než cyklické akcie. Ba dokonce oproti některým akciím, častokrát právě technologickým akciím, i mírně posilují. Jedná se především o odvětví spotřebního zboží a s ním souvisejících společností, které v tomto odvětví působí, ale také i o odvětví farmacie, pojišťovnictví, tabákového průmyslu, telekomunikací, odpadového hospodářství, vodohospodářství, ale třeba také i výroby a distribuce elektřiny či plynu. Jedná se tím pádem o sektory zahrnující společnosti, které poskytují základní služby nezbytné pro každodenní život, a to i v průběhu případných ekonomických krizí. Dokonce některé ze společností zastupující tento sektor současně vyplácí velice zajímavé dividendy. Což může být v době ekonomického poklesu jakousi velice důležitou pojistkou investičního portfolia. Pochopitelně v době hospodářské růstu jsou ale naopak defenzivní akciové tituly svým růstem oproti zmíněným technologickým akciím spíše při zemi. Je proto vhodné tyto akciové "držáky" do investičního portfolia alespoň z části doplnit. Navíc se častokrát jedná o velice stabilní a dlouholeté společnosti, které v mnoha případech pravidelně vyplácejí dividendu již dlouhé desítky let.
Do investičního portfolia je dobré zahrnout v rámci vyvážení a správné diverzifikace i některé z amerických státních dluhopisů, které pak započaly začátek letošního roku velice dynamickým růstem svých výnosů. Především dluhopisy s delší splatností, tedy pětileté a desetileté. Současně je vhodné se zaměřit i na společnosti s menší a střední kapitalizací. V důsledku snižování úrokových sazeb ze strany velkých centrálních bank v čele s Fedem a ECB se totiž tyto společnosti stávají již méně svázané vyššími úroky u úvěrů využívaných na financování nových projektů a dalšího rozvoje. S vysokými úrokovými sazbami se zpravidla menší a středně velké společnosti vypořádávají výrazně hůře než právě společnosti s větší tržní kapitalizací. V očích investorů, a to včetně těch institucionálních, mohou být tudíž tyto akciové tituly aktuálně významně více atraktivní než v dobách vysokých úrokových sazeb.