Již v po prvním kvartálu letošního roku jsme Vás informovali, že se velkému zastoupení světových akciových indexů nebývale dobře dařilo a že tedy valná část rozšířených akciových indexů navázala na úspěšný minulý rok. A to v tomto článku. Situace na amerických akciových trzích se i ve druhém kvartálu oproti kvartálu prvnímu citelněji nelišila a akciové trhy zaznamenaly prakticky obdobnou výkonnost. I navzdory stále poměrně vysokým úrokovým sazbám nejen v USA, které jsou jinak za běžných okolností pro akciové trhy poměrně nepříznivé, si i tak ke konci prvního pololetí letošního roku připisovaly akciové indexy hlavně v průběhu druhého kvartálu další rekordy, a tudíž také stále poměrně zajímavé zisky. A to i přes nejvýraznější pokles v průběhu dubna, kdy akciové trhy poklesly mnohdy až o vyšší jednotky procent. Je to mimo jiné dáno také optimismem ohledně očekávaného snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky v USA (Fedu) již v průběhu letošního podzimu. Tento optimismus tak dodával a stále akciovým trhům dodává poměrně silný vítr do plachet a trhy i na dále pozitivně stimuluje. Růst za posledního půl roku souběžně zaznamenaly i drahé kovy v čele se zlatem. Zlato ve druhém kvartálu zaznamenalo citelně vyšší dynamiku růstu, než jak tomu bylo v předešlém v prvním čtvrtletí. V půlce května se hodnota zlata dostala na historické maximum, a to na úroveň 2450 dolarů za trojskou unci. Naopak za poslední týdny se oproti akciovým indexům výrazněji propadá bitcoin, jehož hodnota se na přelomu června a července snížila na únorové úrovně až ke hranici 55 000 dolarů za BTC. Bitcoin tak především ke konci druhého čtvrtletí umazal své nabyté zisky právě z prvního čtvrtletí. Za posledního půl roku se tedy dařilo nejen akciovým indexům a akciím obecně, ale také i největším americkým společnostem z tzv. skupiny Magnificent Seven. A to tedy společnostem Alphabet (Google), Apple, Amazon, Meta, Microsoft, Tesla a Nvidia, jelikož většina těchto společností za první půl rok vzrostla až o vyšší desítky procent. Což se týká hlavně Nvidie, která v tomto období vzrostla o 156 % na jen těžko představitelnou hodnotu 3,3 bilionu dolarů a stala se tudíž ke konci druhého kvartálu suverénně nejhodnotnější společností světa. O téměř polovinu své hodnoty za pouhých šest měsíců vzrostla také společnost Meta Platforms. O přibližnou třetinu pak za stejné období vzrostly společnosti Amazon a Alphabet (Google). O více jak pětinu vzrostl gigant Microsoft, který na přelomu června a července dokonce dosáhl svého rekordu, když se dotáhl na úctyhodnou hodnotu 457 dolarů za akcii. Tento hegemon tak během posledních týdnů druhého čtvrtletí vzrost na svá nová maxima a je tedy historicky na nejvyšší úrovni.
Zmíněnou nejhodnotnější společnost světa Nvidia, pak i nadále v průběhu obou kvartálů táhla výše obrovská poptávka po čipech a polovodičích v rámci technologického fenoménu jménem umělá inteligence (AI). Tato technologická společnost tak za sebou nechala giganty, jakou jsou Tesla, která sice ve druhém kvartálu zaznamenala výrazný vzestup, ale stále je pod svými maximy z covidových let či také i společnost Apple. Apple si totiž v letošním půl roce oproti ostatním velkým americkým společnostem připsal pouhých 14 %. Tuto společnost ale ještě může eventuálně posunout „nahoru“ už každoroční zářiové představení nových produktů, zejména iPhonů a dalšího celosvětově populárního a již očekávaného příslušenství. Ze všech známých amerických světových indexů zaznamenal největší nárůst technologický index Nasdaq, který si za 6 měsíců do plusu připsal přes 18,13 %. Index S&P 500 si pak za celý uplynulý půlrok do zisku připsal 14,48 % a na konci června dosáhl svého nového historického maxima, a to 5 487 bodů. Velký návrat hlásí v posledních měsících i hlavní tokijský akciový index Nikkei, ten si totiž za první polovinu letošního roku připsal vůbec nejvíc ze všech známých velkých světových indexů, a to výraznějších 18,33 %. Japonské akcie tudíž zažívají velice markantní růst a překonávají historická maxima z počátku devadesátých let, od kterých se jim prakticky nedařilo a zůstávaly dokonce několik dekád na obdobných hodnotách. Můžeme zde tedy hovořit o jakési japonské akciové renesanci. Naopak evropské akciové indexy byly v prvním pololetí tohoto roku za americkými či některými asijskými indexy v závěsu. Německý index DAX 40 si za toto období připsal i tak nezanedbatelných 9,4 %. Hlavní index eurozóny, index Euro STOXX 50 za prvního půl roku zaznamenal takřka 8,24 %. Francouzský index CAC 40 pak si kvůli řadě politických otazníků po předčasných volbách připsal za první pololetí do zisku pouze mírných 0,85 %. Poslední velký index Evropy, britský FTSE 100 si pak za celý dosavadní půl rok na londýnské burze připsal 5,57 %. Ani pražská burza svou výkonností v minulém pololetí nezůstala pozadu a také si připisovala zisk. Pražský index PX si tak za celou uplynulou polovinu roku připsal do plusu 6,11 %. Za růstem tuzemského akciového indexu stála zejména energetická skupina ČEZ. Tato společnost totiž za první pololetí letošního roku posílila nejvíce ze všech titulů pražské burzy, a to o výraznějších 16,88 % na 900 korun za akcii.
Na závěr je ale vhodné připomenout, že prakticky nic neroste věčně bez menší či větší korekce. Dle aktuálních prognóz a některých ukazatelů mohou být světové trhy dokonce v jakési bublině, která může kdykoli splasknout. Proto je velice rozumné své investiční portfolio vhodně doplnit o další zajímavé a efektivní investiční nástroje, s čímž Vám může pomoci jeden z řad našich investičních profesionálů.