Nejdůležitější volby posledních let jsou již ve svém finále. Zatím co u většiny jednotlivých států USA je u volby daného prezidentského kandidáta už nejspíš jasno, tak přibližně v sedmi státech USA se dosud stále neví, ke kterému z kandidátů se nejspíš o píď tamní voliči nakonec přikloní. Těmto klíčovým státům se říká tzv. Swing states. Největším z těchto států je Pensylvánie, která je s devatenácti voliteli prakticky největším a zároveň nejvíce klíčovým státem. Swing states jsou tedy sice do poslední chvíle voleb ohledně prezidentského kandidáta nerozhodnuté, v posledních hodinách ale tento prezidentský volební maraton paradoxně definitivně rozhodnou. Tyto volby jsou totiž i v posledních dnech a hodinách nesmírně vyrovnané a bilance se každou hodinu vyvíjí na tu či onu stranu. I tak jsou ale finanční trhy, přeci jen o kousek nakloněny spíše k výhře D. Trumpa. Je to dáno také i tím, že po většinou nehledě na osobnost kandidáta jsou kapitálové trhy před a těsně po prezidentských volbách v USA tradičně už po desítky let mírně nakloněny právě spíše republikánskému kandidátovi. Ale ani po vítězství K. Harrisové by se tím pádem v rámci prakticky vyrovnané prozatímní bilance žádné velké překvapení na světových trzích nejspíš nekonalo. Situace, a i jakýsi dosavadní klid na akciových trzích se ale může změnit. Nikoli však po jasné výhře toho či onoho kandidáta, ale zejména tehdy, pokud by se prezidentské volby v USA po sečtení všech hlasů dostaly do jakéhosi povolebního patu. Tedy do situace, kdy jeden z kandidátů zvítězí nad tím druhým jen opravdu velice těsně. Pokud by k této situaci totiž skutečně došlo, pak by mohl neúspěšný kandidát průběh voleb napadnout či po delší týdny napadat ohledně jejich regulérnosti, jako jsme tomu byli svědky před čtyřmi lety. A právě po takovémto momentu by se následně finanční trhy mohly začít vyvíjet velmi nepředvídatelně.
Jelikož se oba kandidáti netají plánovanými mohutnými vládními výdaji, byť potenciálně vynaložených v rámci své politické ideologie do naprosto odlišných záležitostí a odvětví, tak případné investice do amerických vládních dluhopisů ze strany investorů májí tudíž poměrně velkou váhu. D. Trump pak chce v průběhu svého mandátu zvyšovat dovozní cla států exportujících své produkty do USA. Tyto státy ale velmi pravděpodobně mohou tento krok USA také opětovat a v reakci zvýšit cla rovněž i na dovážené zboží z USA. Což se týká zejména exportérů z Asie, a to především z Číny. V neposlední řadě se ale tato obchodní hrozba týká rovněž i vývozců z Evropy. Tento krok totiž může velice citelně snižovat globální obchod a znesnadňovat tak situaci v rámci dodavatelsko-odběratelských řetězců. D. Trump by tedy velice pravděpodobně zavedl cla nejen na čínské zboží, ale i na zboží dovážené z Evropy. Tento stav by mohl snížit HDP v EU o nezanedbatelné desetiny procent a zároveň by se tak mohly nepřímo mírně zvyšovat i ceny zboží a služeb v Evropě. Oproti K. Harrisové jsou pro D. Trumpa velice podstatné i povinné odvody členských států NATO, které by měly na svou obranu odvádět minimálně dvě procenta ze svého HDP. Zároveň by ale Trumpovo vítězství mohlo posílit středně velké a velké americké korporace, a to v důsledku nižších daní a slabších regulací. Či jejich zvýhodněním z důvodu zmíněných vyšších cel na dovoz konkurenčního zboží ze zahraničí. Také kvůli pravděpodobnému opětovnému obnovení masivnější těžby ropy a plynu v USA pod jeho taktovkou se mohou dostávat výrazněji pod tlak i ceny energetických komodit na světových trzích. Tento efekt by ale případně mohl mít pozitivní vliv na ceny pohonných hmot, a potažmo i na ceny plynu.
Naopak K. Harrisová velice často hovoří o zavedení volnější, a cly ne tak zatěžkávané, transatlantické obchodní spolupráci nejen s Evropou. Vítězství K. Harrisové by tudíž mohlo připravit lepší podmínky pro evropské exportéry. Což se týká i českého exportu do USA, který se v sobě zahrnuje mimo jiné nejrůznější unikátní průmyslové polotovary a součástky, ale i další výrobky. V neposlední řadě se český vývoz do USA týká i automobilů, byť nikoli tak významně jako do jiných částí světa. V Evropě, respektive plošně v EU by tedy nastala příznivější a nejspíš i stabilnější ekonomická situace. Naproti tomu by ale Harrisová s velkou pravděpodobností mohla zvýšit korporátní daň v USA, a to z dosavadních 21 % na 28 %. Tento krok by pak znesnadnil situaci zejména středně-velkým a velkým společnostem v USA. K. Harrisová také předběžně slibuje i zavedení regulací zaměřených na snížení emisí. Ty by následně mohly mít výraznějšího dopadu na sektory spojené s fosilními palivy. Naopak po výhře K. Harrisové se může začít dařit společnostem participujících na obnovitelných zdrojích. Markantnějším růstem minimálně v krátkodobějším horizontu se po výhře této kandidátky mohou projevit i defenzivní akcie. Především pak v sektoru farmacie, spotřebního zboží či v sektoru pojišťovnictví. Co se týče české koruny, tak pokud by D. Trump skutečně obnovil celní "válku" s Čínou a rovněž by USA výrazněji celně vymezil i pro evropský export, tak by naše měna mohla s velkou pravděpodobností citelněji oslabit. Po vítězství K. Harrisové by se ale česká koruna mohla vyvíjet více stabilně.
Pokud se i Vy rozhodujete vstoupit na pole investic z důvodu voleb v USA či nehledě na tuto významnou událost, tak neváhejte kontaktovat jednoho z našich odborníků. Náš investiční specialista Vám totiž ochotně vysvětlí všechny možnosti a pomůže Vám zvolit vhodné řešení k Vašemu investičnímu cíli.