Bilance prvního investičního čtvrtletí tohoto roku je velmi pozitivní. Americké akciové indexy S&P 500, Nasdaq a Dow Jones před pár týdny uzavřely na nových rekordních maximech a zaznamenaly své nejlepší výkony od roku 2009. Za první kvartál letošního roku index S&P 500 stoupl o přibližných 10 %, což je jeho nejvyšší zisk za první kvartál od roku 2019. Technologický index Nasdaq vzrostl dokonce přes 10 % a zaznamenal v průběhu prvního kvartálu svůj dosavadní rekord, jelikož v první polovině letošního března poprvé v historii překonal úroveň 18,560 bodů. Třetí index Dow Jones pak vzrostl téměř o 6 % a dosáhl tak svého nejlepšího výkonu od roku 2021. Je to dáno především jak poměrně dobrou kondicí americké ekonomiky, tak i předpokládaným snižováním úrokových sazeb ze strany centrální banky USA, Fedu. Samotnou kapitolou je pak poslední dobou velice skloňovaná společnost Nvidia. Ta se totiž díky svému obrovskému nárůstu tržeb dostala mezi nejhodnotnější společnosti světa, což se logicky odrazilo i na kondici jejích akcií. Jen pro představu, od začátku loňského roku do konce třetího kvartálu tak akcie společnosti Nvidia stouply téměř o 100 % díky silnému celosvětovému trendu v oblasti umělé inteligence! Společnost Nvidia se stala jednou z nejdynamičtěji rostoucích společností. Ze známých velkých společností se za první tři měsíce tohoto roku také významně dařilo společnosti Meta platforms. Za první čtvrtletí tohoto roku si totiž tato společnost do zisku přičetla přes 35 %. Také i evropským indexům se od začátku letošního roku poměrně dobře vedlo. Například jeden z nejvýznamnějších evropských indexů EURO Stoxx 50 si za první tři měsíce letošního roku do zisku připsal přes 10 %.
Ani pražská burza není svou výkonností za posledních pár měsíců oproti světovým indexům pozadu. Pražský index PX tak před velikonočními svátky vzrostl k úrovni 1520 bodů a posílil nejvíce od června roku 2008. Za celé první čtvrtletí tohoto roku pražská burza posílila o 7,2 %. Navíc pražská burza bude v letošním roce investorům vyplácet i v rámci světového srovnání poměrně štědrý dividendový výnos, který by měl dle předběžných odhadů přesáhnout 80 miliard korun. Nejúspěšnějším titulem pražského parketu pak byla v prvním kvartálu letošního roku Komerční banka, která povyrostla téměř o 16 %. Naopak za celý první kvartál si ze všech titulů pražské burzy ze své hodnoty nejvíce odečetla skupina ČEZ, a to o více než 12 %, což bylo zapříčiněno klesajícími cenami elektřiny.
Pokud bychom se přesunuli do Asie, tak zde japonský akciový index Nikkei 225 za minulý fiskální rok posílil o rekordních 12,328 bodů a vzrostl o 44 %. Tokijský index se tedy stal jedním z nejvýkonnějších indexů posledních měsíců v rámci asijských trhů a dokonce ve druhé polovině února prolomil úroveň, na kterou se svou hodnotou naposledy dotáhl v roce 1989. Naproti tomu čínským akciím se za poslední období spíše nedařilo a aktuálně ani nedaří. Je to způsobeno hlavně tím, že druhá největší ekonomika světa zažívá poměrně nepříznivé časy, které se promítají i do slabší ekonomické kondice tamějších společností. Také bitcoin v průběhu prvního letošního čtvrtletí trhal svou hodnotou rekordy, jelikož cena za jeden bitcoin v první polovině března atakovala historická maxima, tedy úroveň 73 000 dolarů za BTC. Stalo se tak zejména kvůli vyšší volatilitě trhu před velice dlouho očekávanou událostí, tzv. bitcoin halvingem neboli půlením, která se očekává již ke konci dubna. K růstu nejznámější a největší kryptoměny světa také přispívá i zájem o nově schválené bitcoinové fondy obchodované na světových burzách (ETF). Od začátku letošního roku si tak bitcoin do zisku připsal přibližně 70 %.
Je ale dobré připomenout, že prakticky nic neroste věčně bez menší či větší korekce. Dle posledních predikcí a některých ukazatelů mohou být světové trhy dokonce v jakési bublině, která může kdykoli splasknout. Proto je velice rozumné své investiční portfolio vhodně doplnit o další zajímavé a efektivní investiční nástroje, s čímž Vám může pomoci jeden z řady našich investičních profesionálů.