Už jako malé děti nás učili, že máme pomáhat slabším, starším, postiženým, že nemáme být lhostejní k ostatním. V Bidli se tím řídíme a rádi pomáháme tam, kde je naše pomoc vítána. Na počest toho jsme také zřídili Bidli nadační fond.
Nejvíce nás těší, když můžeme pomoci blízkým či přátelům našich kolegů, kteří se ocitli v těžké životní či zdravotní situaci. Když Bidli nadační fond kontaktovala naše kolegyně Martina Pařízková s prosbou, zda bychom nemohli pomoci její kamarádce Renatě, neváhali jsme ani na minutu.
Příběh paní Renaty:
Paní Renata pracovala jako zdravotní sestra v dětské psychiatrické léčebně, a poté v kojeneckém ústavu v Mostě. Tato práce ji naplňovala. V roce 2008 jí byla diagnostikována Roztroušená skleróza – sekundární progresivní typ. Od té doby špatně chodí a občas padá. Doma se paní Renata pohybuje za pomoci přidržování se zdí a venku využívá hůl.
Do původní práce v kojeneckém ústavu se z důvodu zhoršujícího zdravotního stavu sice vrátit nemůže, ale nadále chce pracovat. Chtěla by pracovat jako speciální pedagog v menší škole s dětmi s postižením. Paní Renata kontaktovala organizaci Pestrá, která cvičí asistenční psy pro lidi s postižením, a požádala je o asistenčního balančního psa, který jí bude pomáhat jako balanční opora i jako parťák.
Společně si do oka padli se Samem, díky kterému se Renata zvládne lépe a bezpečněji pohybovat. Sam jí totiž pomáhá udržet stabilitu, a když se stane, že upadne, Sam pomůže cvikem opory při zvedání se. Když paní Renata potřebuje pomoc druhé osoby, Sam ji přivede nebo přinese telefon. Sam také podává spadlé předměty a umí cvik pošťák, kdy pes přináší předmět od jedné osoby k druhé. Při polohování se Samem si paní Renata prohřívá a uvolňuje tělo.
Po vyslechnutí tohoto příběhu jsme se rozhodli nejen přispět 15 000 Kč na výcvik asistenčního psa pro paní Renatu, ale také jsme se stali hrdým PARTNEREM PESTRÉ. Od teď tak budeme psí školku podporovat každoročně částkou minimálně 20 000 Kč!
Jen dobře vychovaná štěňata mohou začít opravdový výcvik asistenčního psa. Výchova trvá přibližně rok a půl. Štěňata se učí správným návykům: například sebevědomý kontakt s člověkem, přivolání na jméno, venčení se na trávníku. Učí se socializaci, musí reagovat v klidu na okolní dění, umět cestovat v dopravních prostředcích, nesmí se bát okolních zvuků a dalších vjemů. Podstatné je, že štěňata žijí doma u dobrovolníků.
Poznejte Hermionu, Tonyho, či Boba a všech 12 členů PESTRÉ psí školky.
Více o organizaci Pestrá se dozvíte na jejich webu, nebo Facebooku. Více článků o Bidli k přečtení na našem blogu.