Dnešní cena průměrného staršího bytu v ČR je necelých 61 000 korun za m². Už ke konci minulého roku jsme zaznamenali u většiny nemovitostí na českém nemovitostním trhu růst o nižší jednotky procent a od prvního kvartálu ceny naprosté většiny nemovitostí přestaly stagnovat anebo navázaly na růstový trend z posledního kvartálu minulého roku. Poslední pokles cen bytů jsme tak zaznamenali v Ústí nad Labem, kde ještě v prvním kvartálu letošního roku ceny starších bytů o pár procent poklesly. Růst cen zejména starších městských bytů byl ve druhém kvartálu podpořen zejména výraznější aktivitou na hypotečním trhu, což dokazují poslední měsíce na hypotečním trhu, kdy bylo sjednáno nejvíce úvěrů na bydlení za více než dva roky.
I dle predikce ČNB by měly ceny bytů v naší zemi růst v průměru pěti procentním tempem až do závěru roku 2026, a to i včetně letošního konce roku. V průběhu příštího roku by měly ceny bytů dokonce růst i mírně více, a to konkrétně tempem 5,3 %. Velká část doposud vyčkávajících zájemců si tedy o hypoteční úvěr v posledních měsících skutečně zažádala, a to i přes to, že průměrná sazba u hypoték je za posledních několik týdnů kvůli vyšší hodnotě peněz na trhu na stále poměrově vyšších úrovních. Hypoteční sazby v ČR klesají jen minimálně, konkrétně o setiny procenta. I přesto mnoho lidí vytušilo, že tempo růstu cen nemovitostí nabírá neúměrně na síle a svou vyhlédnutou nemovitost si nedávno pořídilo. Průměrně velké byty v českých městech by totiž měly v závislosti na regionu v příštích letech stoupat každoročně na ceně minimálně o 300 000 až 500 000 Kč.
Z meziročního srovnání ze všech větších měst jednoznačně nejvíce zdražily starší byty s plochou okolo 80 m² po rekonstrukci v Ostravě, a to přibližně o velice citelných 16 %. Cena za staršího bytu v Ostravě se blíží k 50 000 korunám za jeden metr čtvereční. Nárůst ceny zde přesáhl u 80metrového bytu 540 000 korun. V červnu se takový byt v Ostravě prodával přibližně za necelé 4 miliony korun. Následuje Brno, kde cena u staršího průměrného bytu v rozšířeném centru meziročně narostla o 11 %. V červnu se starší 80metrový byt v Brně stál okolo 8,1 milionu korun. Meziroční nárůst u takového bytu tak činí 780 000 korun. V Praze byt s obdobnými parametry pak z meziročního srovnání vzrostl o 9,6 %. Cena za jeden metr čtvereční v Praze se tudíž v červnu přiblížila 129 000 Kč s tím, že ještě v minulý rok stál 1 m² průměrného staršího bytu v Praze necelých 118 000 kč. 80metrový starší byt po rekonstrukci tak aktuálně v metropoli přijde zájemce na 10,3 milionu korun. Minulý rok v červnu to tím pádem bylo okolo „pouhých“ 9,43 milionu korun. V ostatních větších městech se ceny průměrných starších bytů po rekonstrukci zvýšily mezi 6 % a 9 %. Je to i proto, že starší byty více zdražily kvůli tomu, že byly nepochybně cenově dostupnější. Proto jich v průběhu této realitní krize také tolik ubylo a jejich cena se tím pádem poměrově zejména ve srovnání s novými byty prudce navýšila. Z mezikvartálního srovnání pak ceny starších bytů v nejvíce vzrostly v Ústí nad Labem, kde za tři měsíce vzrostly o markantních 6 %. Obecně u novostaveb propad cen v rámci této celorepublikové „slevy“ na trhu s nemovitostmi nebyl nikterak výrazný. Novostavby si totiž (zvlášť ve větších městech) svou hodnotu plus minus držely na obdobných úrovních. Proto meziroční nárůst téměř ve všech případech doposud nepřekročil více než dvojciferné procentuální navýšení. I tak si ale většina bytů v novostavbách ve větších městech připisuje růst v jednotkách procent. Za první kvartál tohoto roku si nové byty v ČR připsaly dokonce pouze necelé 1 %.
Je tedy dobré si svou nemovitost pořídit ještě dříve, než ceny nemovitostí narostou znovu na výraznější a následně již těžko dostupné ceny. S výběrem, ale i s případným zajištěním odpovídajícího financování dané nemovitosti Vám rádi pomohou naši profesionálové. Aktuální nabídku nemovitostí si můžete již teď prohlédnout na našem webu.