Koupě nemovitosti se neobejde bez kupní smlouvy. Jde o základní dokument, díky němuž budete mít nemovitost nakonec zapsanou v katastru. „Neméně důležitá je ale smlouva o úschově finančních prostředků. Zajišťuje, že se peníze dostanou tam, kam mají, až v momentě, kdy se celá transakce ukončí. Je to takový trezor, do kterého dáte peníze, a až bude k dispozici papír z katastru, že jste majitel, prodávající si trezor otevře a peníze si vybere,“ vysvětluje Daniel Horňák.
Když prodávající chce, byť jen část peněz, dříve? Daniel Horňák radí:
“Zapomeňte na to, že se necháte uchlácholit pohádkami, že peníze potřebuje na nákup nemovitosti a že to přece není žádný problém, když tam další část peněz pořád zůstane. Za žádnou cenu není žádoucí, aby prodávající dostal část peněz dopředu. Vše až po zápisu vlastnického práva. Jedinou výjimkou je doplácení úvěru prodávajícího, pokud na nemovitosti takový je. Tam je potřeba poslat peníze přímo bance prodávajícího.”
Do doby, než je na katastrálním úřadu zapsán nový vlastník, tedy kupující, není transakce hotová. „Pokud bude v kupní smlouvě chyba, bude se muset podepsat nová a znovu podat na katastr. Pokud v mezidobí například prodávající zemře a kupní smlouva se nezapíše, je celá transakce pozdržena na měsíce a peníze už jsou pryč. Z těchto důvodů je úschova u koupí nemovitostí zřizována a měla by se tedy uplatňovat tak, jak byla určena,“ vysvětluje analytik.
Jak uvádí Daniel Horňák, výjimkou je jedině splacení úvěru prodávajícího, kdy banka požaduje peníze předem. Ve všech ostatních případech musí finance čekat „v trezoru“ na moment, kdy už nic neohrozí případný převod nemovitosti. Problém může nastat také u exekuce. Raději počkejte, až doběhnou potřebné lhůty, a teprve pak prodávající obdrží uhrazenou kupní cenu.