Máte sbalený opalovací krém, dvoje plavky, pantofle, letošní knižní bestseller a stejně si říkáte, že jste na něco zapomněli? Ne, není to Kevin, ale může to být cestovní pojištění, bez kterého se může letní dovolená stát hororovým zážitkem, na který jen tak nezapomenete. Jaké jsou trendy v cestovním pojištění a na co byste neměli zapomínat?
Oproti předpokladům ekonomů, kteří během energetické krize předvídali pokles zájmu českých domácností o zahraniční dovolenou, hlásí cestovní kanceláře rekordní počty prodaných zájezdů a rezervací. Podle odhadu Asociace cestovních kanceláří letos odjede na zahraniční dovolenou 4 200 000 Čechů, z destinací je i přes citelné zdražení kvůli zavedení eura stále nejpopulárnější Chorvatsko spolu s Itálií, Řeckem, Egyptem a Slovenskem.
Češi v poslední dekádě také mnohem častěji jezdí „na vlastní pěst“, což společně se živými vzpomínkami na covid a omezené cestování mění návyky při sjednávání cestovního pojištění. Jedním z nejoblíbenějších připojištění od ukončení covidových opatření je pojištění storna, které pojistníka kryje pro případy, které mu znemožní odjezd na dovolenou. Standardně jde zdravotní důvody, (např. preventivní karanténa) ale v případě speciálního připojištění může jít třeba i o ztrátu zaměstnání, rozvodové řízení nebo dopravní nehoda cestou na letiště.
Něco jiného je poznávací dovolená v Římě, něco jiného canyoning v Mexiku
Letní dovolená pro Čechy již zdaleka neznamená sedm dnů s rodinou na pláži v Chorvatsku. Zvláště generace Y a Z dnes cestuje bez cestovní kanceláře s batůžkem na zádech skrze levné letenky do exotických destinací, kam míří za horskou turistikou, potápěním, na ferraty, za kitesurfingem a spoustou dalších nebezpečných aktivit, kde je riziko úrazu mnohem vyšší. A k tomu Vám obyčejné cestovní pojištění rozhodně nestačí. Důrazně doporučujeme zvážit pojištění na míru plánovaným aktivitám a v tomto případě by důležitým parametrem neměla být cena pojištění, ale pojistné limity a rozsah pojištění. Protože například zlomenina nohy s transportem do nemocnice helikoptérou a následným převozem do České republiky z blízkého Rakouska vyjde na 405 000 korun.
Na co si dát u cestovního pojištění pozor?
Limit na lékařské výlohy
Při sjednávání máte možnost si vybrat limit léčebných výloh, které jsou v zahraničí velmi vysoké. Zlomeninu v Rakousku jsme „nacenili“ v odstavci výše, operace slepého střeva v USA stojí půl milionu korun. Vyplatí se myslet na nejhorší a připlatit si za vyšší limit na lékařskou péči, než splácet dluhy za operaci, kterou si vyžádalo zranění na dovolené.
Výjimky a připojištění
Věnujte čtení smlouvy a zvláště výlukám z pojištění velkou pozornost. Pojištění zavazadel je součástí každého cestovního pojištění, ale úraz při nepřipojištěném sportu Vám může způsobit nečekanou finanční újmu, protože ho pojišťovna hradit nebude. Cestovní pojištění se často vztahuje na obvyklé aktivity a pokud se, jak už bylo řečeno výše, chystáte vyzkoušet adrenalinové sporty, radíme se připojistit. Celkovou cenu pojištění to výrazně nezvýší.
Pamatujte na své závazky
Nezapomeňte během několika málo dní v zahraničí na své závazky. Hypotéku a půjčku za Vás nikdo z lítosti k Vašemu úrazu platit nebude. Myslete na to, aby pojištění krylo nejen případnou léčbu, ale také pokrylo ušlou mzdu nebo trvalou invaliditu.
Pokud už tedy máte sbaleno a ideální cestovní pojištění jste si již zvolili, nezapomeňte na to, že doma je doma. Během letních dovolených mají totiž zloději žně. Zkontrolujte před odjezdem bezpečnostní zařízení a pojištění domácnosti a nemovitosti pro případ podpojištění a následné krácení pojistného krytí, protože s aktualizovanou pojistkou se budete na pláži cítit přeci jen lépe.