Pojištění nemovitosti je velmi starou záležitostí. Vzniklo už ve středověku jako reakce na častý výskyt požárů, které mnohdy zničily celá města a představovaly tak obrovskou hrozbu obyvatel. Postupem času přibývala rizika, proti kterým si lidé mohli nechat své domovy pojistit.
Nemovitost nebo domácnost?
Kterou z těchto dvou možností si vybrat? Zbytečně nepřemýšlejte a zvolte kombinaci obou dvou.
Pojištění nemovitosti se týká příslušenství pevně spjatých s budovou, tj. obvodové zdi, okna, dveře, podlahy nebo radiátory. Pojištění domácnosti v sobě zahrnuje veškeré vybavení domu nebo bytu, tedy zjednodušeně řečeno to, co leží v prostoru volně, jako je nábytek, koberce, elektronika, osobní věci. To znamená, že pokud si sjednáte pouze pojištění nemovitosti a v případě požáru vám pojišťovna uhradí škodu způsobenou na budově, ze svých finančních prostředků budete muset nakoupit celé zařízení domácnosti. To protože jste neměli uzavřenou pojistku na domácnost.
Uzavřít pojistku můžete nejen na stávající nemovitost, ale také na nově budovanou. Pokud tedy stavíte, nemusíte čekat, až bude stavba hotová. Kromě rodinných domů a bytů si dále můžete nechat pojistit bytový a činžovní dům, chalupu nebo chatu i půdní vestavbu. Garáž, zahradní domek, bazén, oplocení apod. budou pojištěné jako stavby vedlejší.
Tři ceny
Důležité také je promyslet si, na jakou cenu si svůj domov necháte pojistit.
Pojišťovny vám nabídnou hned tři možnosti – cenu novou, časovou a obvyklou. Nová cena je ta, za kterou si budete moct pořídit v daném místě nové bydlení. Tato cena přitom vůbec nemusí odpovídat pořizovací ceně vaší původní nemovitosti. Je to tedy i nejdražší varianta. Časová cena představuje hodnotu vaší nemovitosti či domácnosti těsně před vznikem pojistné události. Započítává se do ní opotřebení způsobené dobou užívání. A konečně obvyklou cenou se rozumí taková cena, za niž by bylo možné pojištěnou nemovitost prodat.