Plavky, opalovací krém, pantofle, kniha Patrika Hartla? Ne, nesmíte zapomenout na cestovní pojištění, protože bez něj se nejen letní dovolená může snadno změnit v noční můru. Proto jsme pro Vás ve spolupráci s naším odborníkem Davidem Sybolem připravili několik rad, čeho se vyvarovat a podle čeho si vybrat cestovní pojištění, ať už jedete na dovolenou s rodinou k moři, nebo vyrážíte s partnerkou lézt na ferraty.
Mnoho lidí si cestovní pojištění sjedná na mobilu během několika minut. „Sjednávání přes internet je samozřejmě pohodlné a můžete se pojistit i den před odjezdem, ale málokdo čte rozsah pojištění nebo pojistné podmínky,“ říká David Sybol, specialista na pojištění a dodává, že většina lidí si vybírá cestovní pojištění hlavně pro co nejnižší cenu a šetří i stovky nebo dokonce desítky korun, což se nemusí vždy vyplatit, protože pojištění pak logicky nezahrnuje další připojištění.
Obecně lidé vyžadují rok co rok vyšší komfort a pojišťovny proto adekvátně rozšiřují nabídku. Starší a jazykově hůře vybavená generace například častěji připojišťuje služby tlumočníka na telefonu. „Už to není jen o sedmi dnech na lehátku u moře,“ říká David Sybol. „Největší riziko nesou takzvaní batůžkáři, kteří na dovolenou jedou bez cestovní kanceláře na vlastní pěst a na místě se rozhodnou pro rizikovou aktivitu, či právě ti dovolenkáři, kteří se z plážového lehátka usmyslí vyzkoušet například kitesurfing. V tomto případě doporučujeme předem zavolat na pojišťovnu a zjistit si, jestli je taková byť chvilková, ale riziková aktivita součástí běžného cestovního pojištění, či nikoliv,“ dodává nejčastější chyby Sybol.
Pokud jedete do zahraničí přímo s cílem provozovat netradiční a pro život rizikové aktivity jako vysokohorská turistika, je potřebuje se na takové aktivity samozřejmě připojistit předem. „I tak jsou ale tyto typy aktivit odstupňované cenou a pojistnými limity,“ říká David Sybol. „I v rizikových sportech ale nemusí být potápění nebo ferrata do určitého stupně nebo hloubky kryté, v takových případech je lepší se obrátit na specializované pojišťovny.“
Absolutně nezbytnou součástí cestovního pojištění je pojištění zodpovědnosti, protože už z výše psaného vyplývá, že Češi se na dovolené chtějí hlavně bavit a prožít zážitky. A v tom je ten háček. Půjčujeme si vodní skútry, auta, jezdíme na vypůjčených kolech a pravděpodobnost zničení zapůjčené věci samozřejmě stoupá. „Pozor, české pojištění odpovědnosti v zahraničí samozřejmě neplatí a pozor také na výluky z půjčených a svěřených věcí, které pojišťovny moc nechtějí proplácet,“ upozorňuje David Sybol.
Během covidového období, kterém v tomto článku několikrát vzpomínáme, protože silně ovlivnilo cestování po celém světe, se do popředí zájmu dostalo pojištění storna zájezdu. Tento typ připojištění se ale vyplatí i dnes, protože zdravotní komplikace mohou zhatit odjezd na rodinnou dovolenou i den předem třeba kvůli nemoci přenesené ze školky. A protože dovolená pro čtyřčlennou rodinu vyjde i na 70 000 korun, tak se toto připojištění může opravdu vyplatit.
„Není to úplně nejlevnější část pojištění, musí se pojistit dostatečně včas a storno musí zpravidla posvětit lékař. Navíc nezahrnuje veškeré okolnosti a storno ani není stoprocentní, ale může se vyplatit,“ říká pojišťovací expert. Podle průzkumu má zkušenost se stornováním zájezdu 17 % Čechů.¹
Výlohy na případné léčení zranění nebo náhrada škody mohou být v zahraničí mnohonásobně vyšší než v Česku. „Češi často hřeší na nejlevnější pojištění a o vyšších pojistných limitech nechtějí vůbec slyšet, mnoho z nich riskuje a pojištění si dokonce nezajistí vůbec. Přitom vybavení repatriačního letu je v řádech milionů korun stejně jako let vrtulníkem, den na JIPce stojí kolem půl milionu jen v Česku, v zahraničí to může být víc,“ vypočítává Sybol částky, které hrozí nepojištěným Čechům v zahraničí v případě pojistné události.
Češi jsou naštěstí při cestách do zahraničí uvědomělí a pojištění si zařídí 9 z 10 z nich. I tak si ale dovolujeme na závěr připojit pár tipů, které mohou být při cestě na letní dovolenou užitečné.