Globální pandemie je hrozbou pro mnoho odvětví, pojišťovnictví nevyjímaje. Potvrzuje to zpráva mezinárodně proslulé pojišťovny Towers Watson. Ta si udělala průzkum u 3000 špičkových pojistných manažerů, z nějž vyplynulo, že globální pandemie je tím největším rizikem, které ohrožuje existenci pojišťovnického sektoru: více nežli energetická krize, kybernetická válka nebo přírodní katastrofy typu sucha, požárů a záplav.
Co je na této zprávě tak zajímavého? Vyšla už v roce 2013.
Jak moc projevují lidé zájem o pojištění v současné době skutečné globální pandemie, kterou způsobil virus SARS-CoV-2? Ačkoliv je příliš brzo na vyhodnocení situace, mnozí experti už nyní projevují obavy. Například ratingová agentura Fitch v polovině března vydala pesimistickou prognózu, že instituce nabízející životní pojištění čekají krušné časy v důsledku pádu ekonomiky a zvyšující se mortality.
Zcela opačný trend ale zatím zaznamenáváme v České republice. Ředitel poradenství ve společnosti Bidli pan Jaroslav Svoboda si všímá toho, že Češi naopak projevují rostoucí zájem o některé pojistné produkty. „Zvýšená poptávka je po rizikovém pojištění z důvodu strachu z nemoci COVID,“ uvádí pan Svoboda. „Jde převážně o rizika vážné nemoci a pracovní neschopnosti.“ Jaroslav Svoboda dále dodává, že nouzový stav tak pojišťovacím agentům přináší výzvy zcela jiného druhu. „Vzhledem ke karanténě se nemůžeme samozřejmě s klienty osobně stýkat. Vyvstává tak problém s novými klienty, protože získat důvěru na dálku není nic jednoduchého.“
Dalo by se čekat, že naopak životní pojištění bude v této situaci chápáno jako nadstandardní výdaj a klienti pak budou od smluv spíše odstupovat, ale k tomu nedochází. „Nepopírám, že v budoucnu k tomu může začít docházet. V současné chvíli ale klienti smlouvy neruší,“ říká Jaroslav Svoboda.
Čím může být tento pro pojišťovny pozitivní stav způsoben? Svoji roli budou hrát striktní vládní opatření, která z počátku znemožnila masivnímu šíření viru v České republice. Výrazně byl omezen pohyb obyvatel a jejich shromažďování, byly uzavřeny mnohé obchody, restaurace a školy, rovněž byla nařízena povinnost nosit roušky. Většina lidí tak s nemocí COVID-19 nepřišla do styku, zároveň si ale uvědomují možná rizika. Obezřetný přístup se projevuje mimo jiné i ve zvýšeném zájmu o riziková pojištění.
Podle Jaroslava Svobody ale právě vládní opatření mohou způsobit, že se trend v budoucnu otočí, a to v důsledku prohlubující se ekonomické krize. „Osobně si myslím, že mnohá vládní opatření jsou v tuto chvíli již nadbytečná a měla by se co nejrychleji uvolnit,“ uzavírá šéf poradců na pojištění ve společnosti Bidli.