Posledních 10 let jsou zimy v Česku pro stavitelství velmi příznivé. Venku moc nemrzne, což znamená, že se dá pracovat prakticky bez omezení. Ve dnech, kdy naopak mrzne až praští, se zase pracuje alespoň uvnitř. Např. v našem developerském projektu v Rodově během zimního období dokončujeme interiéry celé II. etapy.
Stavební sezóna, tedy období vhodné k realizaci hrubé stavby (základy, obvodové a nosné zdi), trvá od jara do podzimu, to znamená od skončení nočních mrazů po jejich začátek. V ideálním případě je průběh takový, že se do podzimu udělá hrubá stavba a přes zimu se pracuje na dokončování vnitřních prostor. Stavba při mrazech se nedoporučuje hned z několika důvodů, přitom tím nejhlavnějším je její možné poškození (kolísání denních a nočních teplot má zásadní vliv na stavební hmoty a výrazně se snižuje jejich pevnost, čímž vznikají různé trhliny) a tedy zbytečné prodražení.
Pokud venku nepanují extrémní mrazy, je to ideální čas na zemní práce, neboť se hlína tolik nesesouvá a zároveň se do ní neboří těžká technika.
Zima má ještě jednu velkou nevýhodu oproti létu – zvyšuje náklady na stavbu. Děje se tak kvůli neustálému vytápění interiérů, aby se vlivem vlhka netvořily plísně a aby např. podlahové betony či čerstvá malba rychleji schnuly. Navíc je také dříve tma, tím pádem se musí i déle svítit, jinak by pracovní den byl kratší a stavba by postupovala pomaleji.
Pokud se mezi pracovníky vyskytne pandemické onemocnění COVID, stavba se samozřejmě musí ihned zastavit. Na stavbách také velmi často pracují zahraniční dělníci (nejčastěji z Ukrajiny), tudíž v případě uzavření hranic na přelomu jara a léta 2020 mnoho firem přišlo i o 2/3 svých zaměstnanců, kteří se po celé dva měsíce nemohli navrátit zpět do ČR (nebyla možnost vrátit se jen s negativním výsledkem testu).
V BIDLI zaměstnáváme ve výrobním závodě jen Čechy, ale na dokončovacích pracích v interiéru je pro nás výhodnější spolupracovat s lokálními subdodavateli. Ti dost často zaměstnávají právě zahraniční pracovníky, což bylo také důvodem, proč jsme v létě museli dočasně zajistit firmám, které pracovaly na dokončení první etapy projektu v Rodově, pracovníky ze spolupracujících firem, abychom dokončili prodané byty s co nejmenším zpožděním.
V dnešní době firmy a úřady často fungují v pracovním nasazení 50:50, tj. 50 % času jsou zaměstnanci fyzicky ve firmě (kanceláři, na prodejně) a zbytek času tráví doma na „home office“. Ne všichni ale samozřejmě čas doma využívají k efektivní práci, proto se mnoho záležitostí protahuje, prodlužují se také lhůty dodání zboží a materiálů.
Při vybavování domu stále panuje trend nakupování ve fyzickém obchodě, na rozdíl od nákupů na internetu. Lidé jednoduše stále mají rádi, když vidí věci na vlastní oči, mohou si je osahat a přímo na místě porovnat s jinými produkty nebo se doptat na podrobnosti prodejních specialistů. Uzavření provozoven ale způsobuje, že si klienti nemohou v showroomech dodavatelů vybírat obklady, dlažby a další materiály do interiérů a pokud je pro ně obtížný výběr ze vzorníků, musí s výběrem počkat, až epidemiologická situace umožní otevření obchodů. Tím se pak dokončení interiérů protáhne.
Závěrem máme pro všechny klienty jedno doporučení:
Termín nastěhování do novostavby vždy berte s rezervou. V dnešní pandemické době to platí dvojnásobně.
Máte také zájem o stavbu nového domu dle svých představ? S námi bydlí už stovky spokojených rodin. Více informací najdete u nás na webu: www.bidli.cz/stavby/