Společnost BIDLI stavby, a.s. ve svém portfoliu rodinných domů nabízí kvalitní dřevostavby, ale i ověřené zděné domy. V obou případech se však nepochybně nevyhnete otázce, jestli je lepší postavit si přízemní dům, tj. bungalov, bez schodů, kde máte přístupné všechny místnosti v jedné úrovni, nebo zda takzvaně jít do patra, tedy mít menší zastavěnou plochu a užitnou plochu rozdělit do dvou pater.
Je dobré si uvědomit, že ve výběru rodinného domu nemusíte mít vždy tak volnou ruku, jak byste si přáli. Často Vás omezuje stavební úřad, velikost pozemku i sousední domy. Rádi bychom Vám v následujících řádcích obecně shrnuli výhody a nevýhody bungalovů a patrových domů.
Bungalov je přízemní dům, tudíž nemá schodiště, které by zabíralo užitnou plochu domu. Stejně jako dům patrový může mít různý typ střechy, plochou, sedlovou, pultovou apod. Ale poněvadž je užitná plocha domu pouze v jednom podlaží, musíme počítat s větší plochou střechy a její nosné konstrukce. Volba bungalovu je jednoznačná u osob se sníženou pohybovou schopností nebo u osob, pro které je pohyb po schodišti z určitých důvodů nevhodný. Další nespornou výhodou přízemního domu je, že všechny pobytové místnosti mohou být propojené s pozemkem, na kterém dům stojí. Naopak podstatný limit bungalovu poznáte v případě, kdy nevlastníte dostatečně velkou parcelu. Problém pak můžete mít i s umístěním středně velkého bungalovu, s ohledem na regulativ územního plánu maximální zastavěné plochy parcely. Potřebujete také plošně větší, a tudíž dražší základovou desku.
Patrový dům je rovněž velmi populární variantou, byť statistiky konstatují, že bungalovů se postavilo v loňském roce o něco více než domů patrových a získávají na čím dál tím větší popularitě. Druhé nadzemní podlaží neboli „patro“ může být navrženo jako snížené podkroví, tedy jako prostor vymezený konstrukcí krovu, anebo jako patro s plnohodnotnou světlou výškou, stejnou jako v přízemí. U patrového domu dosáhnete při stejné užitné ploše menší zastavěné plochy než u bungalovu. Snadno ho proto umístíte i na relativně menší pozemek. Rozhodně ne však poloviční, poněvadž u patrového domu musíme do užitné plochy započítat schodiště a v podkroví nelze kvůli šikmé konstrukci střechy uvažovat stejnou užitnou plochu jako v přízemí. Oproti bungalovu se stejnou užitnou plochou však ušetříte jednoznačně investiční náklady za plošně menší základovou desku. V neposlední řadě lze patrový dům lépe rozdělit na „klidovou“ a společenskou část domu. Přízemí je dějištěm rodinného života, často je z něj výstup na terasu a zahradu. Vrchní patro slouží většinou pro odpočinek a soukromý prostor. Patrový dům má také při srovnatelné užitné ploše menší plochu fasády než bungalov.
Podstatné rozdíly v ceně vrchní stavby bungalovu a patrového domu nelze jednoznačně vyčíslit a vždy bude záležet na složitosti návrhu a standardu domu. U vrchní stavby bungalovu budete řešit větší náklady na střechu a její nosnou konstrukci, ale odpadá schodiště. U vrchní stavby patrového domu je naopak zastavěná plocha podstatně menší, stejně jako plocha fasády, přibývá však strop a schodiště. Mnozí spatřují nevýhodu patrových domů zejména v přidaném schodišti, protože zabírá prostor a musíte neustále běhat nahoru a dolů. Patrový dům však lze funkčně dobře rozdělit na klidovou a společenskou zónu. A co hovoří nejvíce ve prospěch bungalovů? Samozřejmě bezbariérovost domu bez schodiště, kterou oceníte zejména ve stáří. Další výhodou přízemních domů je snadnější údržba, například čištění okapů.
Jestliže si porovnáme prodejní ceny bungalovů a patrových domů na klíč, dojdeme k závěru, že podstatný rozdíl v ceně domu činí zejména zvýšené náklady na základovou desku u bungalovu. Kalkulovat byste rovněž měli i s tím, že pro přízemní dům potřebujete poměrově větší parcelu než na patrový dům, při využití maximální zastavěnosti pozemku.