V posledních letech jsme i v našich končinách svědky změny klimatických podmínek, které kromě zvyšování průměrných teplot přináší i více slunečního záření. Ve srovnání s předchozími roky se ve střední Evropě prodlužuje intenzita slunečního záření v průběhu dne a také sledujeme větší četnost slunečných dnů v průběhu roku. Tato statistika se za poslední roky týká i měsíců, ve kterých intenzita slunečních paprsků a s tím spojený výkon fotovoltaiky za zbylými měsíci v roce spíše zaostával. Konkrétně se jedná především o březen, duben, říjen či potažmo i o listopad. Tedy měsíců, kdy je i při nadprůměrně slunečném počasí teplota nejčastěji do 25 stupňů Celsia. Při této teplotě jsou solární panely více efektivní a vyrobí za slunečných dnů i více elektřiny. Zmíněné jarní a podzimní měsíce tak častokrát dorovnávají či v některých velmi intenzivních slunečních dnech dokonce překonávají výkon fotovoltaik v letních dnech. Letní dny jsou sice velmi slunečné, zároveň ale v průběhu těchto dnů teplota mnohdy přesahuje i více než 30 stupňů Celsia, což je ale v rámci výkonu solárních panelů protichůdné. Teplota vyšší než zmíněných 25 stupňů Celsia totiž z fyzikálního hlediska efektivitu solárních panelů poměrně citelně snižuje. Solární panely se tak výrazněji zahřívají a tím pádem jejich výkonnost markantně klesá.
Bude-li se tedy průměrná míra slunečního záření dle tohoto trendu na našem území zvyšovat i v dohledné budoucnosti, což je statisticky velmi pravděpodobné, o to rychleji se investice do vlastní fotovoltaické elektrárny splatí. Jen pro představu, četnost slunečních dní, a tedy i intenzity solární energie dopadající na území ČR se za posledních několik desítek let zvýšila přibližně o 10 %. Což je pro majitele solárních elektráren velice pozitivní poznatek a také i jeden z dalších silných argumentů, proč si vlastní fotovoltaickou elektrárnu pořídit.
Pokud by se trend narůstajícího počtu slunečních dní v roce měl potvrzovat i nadále, což se v dohledné době také očekává, budou klimatické podmínky pro české majitele solárních elektráren stále více příznivější, zejména pak ve srovnání s minulými dekádami. Intenzita slunečního záření se také stále více týká i zimních měsíců, které jsou za poslední roky velice často bez sněhové nadílky. V minulých letech v průběhu zimního období totiž napadnutý sníh střechy s fotovoltaickými elektrárnami častokrát zakrýval a znemožňoval tak slunečnímu záření naplno dopadat na solární panely. Sněhová pokrývka tudíž poměrně výrazně snižovala jejich výkon. Takové situace jsou již za poslední roky spíše výjimečné a pokud nastanou, trvají v zimním období z pravidla jen pár týdnů. Bude-li se tedy majitel fotovoltaické elektrárny o solární panely v průběhu zimních měsíců pravidelně starat, může pokrývat okolo dvaceti procent své spotřeby elektřiny právě i v průběhu zimního období. V zimních slunečních dnech totiž fotovoltaické panely vyrobí dokonce více elektřiny, než jak se obecně předpokládá. O tomto jevu se více dozvíte v tomto článku, kterému jsme se věnovali v zimě.
Pokud uvažujete o fotovoltaice z hlediska její návratnosti, tak po cenových výkyvech na trhu s elektřinou může být narůstající počet slunečních dnů v typicky zimních měsících dalším silným argumentem, proč si fotovoltaiku pořídit.