První informací pro žadatele, zda mu banka bude ochotna úvěr poskytnout, je scoring. Ten slouží k posouzení rizik pro banku a informaci, zda klient bude schopný splácet úvěr.
U žádosti o úvěr žadatel vždy uvede parametry hypotéky, o kterou žádá a podrobnosti o sobě. Tyto informace potom banka vyhodnotí a určí rizikovost poskytnutí úvěru pro daného klienta. Na základě výsledku pak klientovi sdělí, zda úvěr poskytne nebo ne a pokud ne, tak za jakých podmínek by to možné bylo.
V rámci scoringu jsou vyhodnoceny i informace z registrů, jak bankovních, tak nebankovních. Ale i v případě, že klient nemá žádný záznam, banka může např. kvůli nízkému věku klienta scoring vyhodnotit negativně.
Dejme tomu, že přijde žádat o úvěr žena ve věku 26 let. Nastoupila v lednu do svého prvního zaměstnání, které má na dobu neurčitou, plat 25.000 Kč čistého, nesplácí žádnou půjčku, registry jsou bez záznamu. Pozitivní informací je zaměstnání na dobu neurčitou, nesplácí nic, takže bonitní je i s rezervou, čisté registry. Banka přesto požaduje přistoupení spoludlužníka, vzhledem k nízkému věku, krátké době zaměstnání a protože klientka nemá žádnou historii ve splácení nějakého úvěru.
Pokud se stane,že klient scoringem neprojde, není to automaticky negativní záznam v registru a zamítnutí hypotéky bankou. Banka většinou v takových případech po klientovi chce přistoupení bonitního nebo morálního spoludlužníka.