Začněme tím pozitivním. ČNB držela úrokovou sazbu na 7 % od června 2022, což odradilo od sjednání hypotečního úvěru a koupě rodinného domu nebo bytu drtivou většinu zájemců, kteří rok a půl vyčkávali, než se sazby sníží. To se děje (a bude dít) právě teď, kdy banky snižují hypoteční sazby. Na druhé straně ovšem stojí ceny nemovitostí, které se tak stávají dostupnějšími a s rostoucí poptávkou logicky stoupají (a budou stoupat) i pořizovací ceny. Druhým pozitivem je větší zpřístupnění podnikatelských a spotřebitelských úvěrů či i drobnějších půjček, kdy se projevuje uvolnění podmínek financování v ČR.
Snižovaní úrokových sazeb se ale projevuje i negativně, což je znát hlavně u spořicích účtů a termínovaných vkladů, jejichž úročení věrně kopíruje úrokové sazby nastavené Českou národní bankou. A protože sedmičlenná rada předem avizovala, že bude sazby snižovat i nadále, bude stejným tempem klesat i úročení na těchto tradičních finančních produktech. Pokud jste tedy uložili úspory na spořicím účtu nebo na termínovaném vkladu a chcete si zachovat vyšší úročení i v budoucnu, tak si můžete přečíst tento článek, který Vám napoví, jak úspory před klesajícím úročením ochránit.
Rychlejší a výraznější snižování úrokových sazeb ze strany ČNB také citelněji oslabuje českou korunu. Pokud se snižují úrokové sazby, tak se naše měna stává méně atraktivní pro zahraniční obchodníky a investory. Ti pak korunu masivněji vyprodávají a tím pádem se po české měně snižuje poptávka. Oslabující koruna pak zdražuje zahraniční dovoz materiálů, energií a hlavně pohonné hmoty, které mohou následně zvyšovat inflaci. Citelné zdražení můžeme pocítit i u dovážených automobilů nebo u nákupu na zahraničních eshopech. Sluší se ale také říct, že pokud slábnoucí česká koruna zdražuje import, tak z toho opačným způsobem profituje český export a čeští vývozci si díky tomu připíší vyšší zisky na vyváženém zboží a produktech do okolních členských států EU či USA.
Oslabující česká koruna se také propíše na ceně dovolených a zájezdů do zahraničí, které letos především ve státech eurozóny podraží oproti loňskému roku, kdy byla koruna vůči dolaru nejsilnější za posledních patnáct let. Kvůli snižujícím se úrokovým sazbám může aktuálních 25,30 korun za euro vystoupat až ke hranici 26 korun, což je hodnota, na kterou česká koruna vystoupala naposledy na začátku dubna 2021. V tomto období byla úroková sazba těžko uvěřitelných 0,25 %.