Vzrůstající ceny energií se týkají každého z nás. Je proto výhodné vyrábět si částečně nebo i zcela elektřinu ve vlastní režii. Dostupné dotace tuto myšlenku ještě výrazně podporují a zkracují dobu návratnosti nutné investice. Spolupracujeme se společností, která již dlouhodobě slučuje odběrná místa v bytových domech, čímž dosahujeme zásadní úspory v nákladech na distribuční složku plateb za elektřinu. Tento model nyní využíváme i k distribuci elektřiny, vyrobené z fotovoltaiky, do jednotlivých bytových jednotek. S přijetím zákona LEX OZE I a LEX OZE II jsme připravili i další řešení, které nazýváme iKomunita. To Vám umožní využívat FVE umístěnou na Vašem domě také v jednotlivých bytech, je ale jednodušší i rychlejší na realizaci a tím i levnější.
Řešení komunitní energie pro bytové domy dle LEX OZE I umožňuje jednoduše sdílet výrobu elektřiny z FVE a každý člen SVJ nebo bytového družstva může nadále využívat svého dodavatele elektrické energie. Tato varianta je administrativně méně náročná a rychlá na realizaci.
Nicméně toto sdílení není dle našich zkušeností ekonomicky dlouhodobě velmi výhodné, a to hlavně díky významnému nesouladu mezi výrobou elektřiny z FVE (přes den) a spotřebou v jednotlivých bytech (večer).
Proto jsme se stali součástí a partnerem projektu iKomunita (www.ikomunita.cz), který výrazně vylepšuje ekonomiku vynaložené investice. Je to díky chytrému řízení bateriového úložiště, které umožňuje v celém domě právě pokrýt nesoulad mezi výrobou a spotřebou elektřiny z FVE. Tato varianta zvyšuje efektivitu využití vyrobené elektřiny minimálně 2x více oproti "klasické komunitě". Řešení iKomunita využívá několik užitných vzorů a patentů, což znamená, že ho mohou využívat pouze certifikované společnosti, mezi které patříme.
Náš tým má za sebou více než dvanáct let zkušeností s pokročilými řešeními a stovky spokojených klientů. Naše týmy prochází pravidelnými školeními.
Na místě objektivně posoudíme a navrhneme pro Vás skutečně optimální a individuální řešení, odpovídající velikosti nemovitosti a spotřebě elektrické energie. Zajistíme celý projekt, včetně návrhu, projektové dokumentace, administrativy, financování, až po instalaci samotnou. Vyřídíme za Vás dotaci, pokud na ni máte nárok. Pro roky 2024-2030 se jedná zejména o podporu z programu NZÚ (Nová Zelená Úsporám), z níž je možno získat až 50 % nákladů zpět.
Nešetříte za energii, ale šetříte náklady na energii. Navíc v létě, kdy máte nadbytek energie, se nemusíte omezovat a můžete užívat například klimatizaci. Zvyšujete si tak komfort bydlení a hodnotu nemovitosti.
Výrazná úspora je i na tzv. distribučních poplatcích, a to díky vyrobené a zároveň spotřebované elektřině z FVE uvnitř celého domu i v jednotlivých bytech. Efektivita využití vyrobené elektřiny z FVE uvnitř bytového domu u řešení iKomunita je cca 65 % (běžná komunita do 30 %).
Bude zřízeno tzv. Odběrné místo Vůdčí, přes které bude připojena FVE a díky kterému se dostane elektřina do jednotlivých bytů dle tzv. alokačního klíče. Původní fakturační elektroměry budou vyměněny za elektroměry průběhové, které umožní využít elektřinu vyrobenou z FVE a zároveň si ponechat svého dodavatele elektrické energie v každém bytě.
Velkou výhodou iKomunity je, že jsou přebytky (nadvýroba) z FVE směřovány do vhodného bateriového úložiště pro pozdější využití v bytech, případně do ohřevu teplé vody. Pouze zbytek je prodáván přes OM do distribuční sítě, což zlepšuje ekonomiku a návratnost investice. Díky našim tarifům pro dodávku i výkup elektrické energie Vám s tím určitě pomůžeme.
Řešení s JOM je pro bytové domy dlouhodobě ekonomicky výhodnější z pohledu úspor, ale je to dražší varianta a náročnější na administrativu. Je také závislá na shodě všech členů v bytovém domě na spojení svých odběrných míst do JOM a využívání jednoho dodavatele elektrické energie, což mnohdy v bytovém domě bývá problém.
Náš tým má za sebou více než dvanáct let zkušeností s pokročilými řešeními a stovky spokojených klientů. Naše týmy prochází pravidelnými školeními.
Na místě objektivně posoudíme a navrhneme pro vás skutečně optimální a individuální řešení, odpovídající velikosti nemovitosti a spotřebě elektrické energie. Zajistíme celý projekt, včetně návrhu, projektové dokumentace, administrativy, financování, až po instalaci samotnou. Vyřídíme za Vás dotaci, pokud na ni máte nárok. Pro rok 2024-2030 se jedná zejména o podporu z programu NZÚ (Nová Zelená Úsporám), z níž je možno získat až 50 % nákladů zpět.
Nešetříte za energii, ale šetříte náklady na energii. Navíc v létě, kdy máte nadbytek energie, se nemusíte omezovat a můžete užívat například klimatizaci. Zvyšujete si tak komfort bydlení a hodnotu nemovitosti.
Platíte jen za jediný hlavní fakturační elektroměr, což přináší značné úspory na poplatcích nejen za jednotlivé elektroměry. Z původních fakturačních elektroměrů vzniknou elektroměry podružné, které slouží ke spravedlivému rozúčtování elektřiny v domě, a to i díky naší aplikaci.
Velkou a čím dál tím větší výhodou tohoto řešení je úspora na všech distribučních platbách za přenos elektrické energie, a to včetně stálých, které tvoří cca 50 % celkové ceny za elektřinu.
Pokud je to možné, je nadvýroba z FVE přednostně ukládána do vhodného bateriového úložiště, což umožňuje využití v bytových jednotkách tehdy, kdy ji potřebují a případně ještě do ohřevu TUV. To znamená, že využití vyrobené elektřiny z FVE je 80-90 % uvnitř bytového domu. To zlepšuje ekonomiku i návratnost investice a zvyšuje soběstačnost a nezávislost celého bytového domu na dodávkách elektřiny od dodavatelů.
Přesto, že současné ceny elektrické energie již dávají instalaci fotovoltaické elektrárny samy o sobě ekonomicky smysl, je vlastní výroba elektřiny podporována z dotačních titulů. Pro rok 2024-2030 se jedná zejména o podporu z programu NZÚ (Nová Zelená Úsporám), z níž je možno získat až 50 % nákladů zpět.
Při jednáních s předsedy a členy SVJ a bytových družstev je často velkým tématem strach z bezpečnosti fotovoltaických elektráren a jejich případných bateriových úložišť. Většina dotazů a obav směřuje hlavně k hoření baterií a případnému omezenému nebo i nemožnému hašení při výrobě elektřiny z fotovoltaické elektrárny v celém domě. Tato obava je naprosto normální a legitimní, a proto k ní přistupujeme velmi odpovědně.
Rozdíl mezi případným hašením jakéhokoli ohně na rodinném a bytovém domě s instalovanou FVE je v zásadě jediný, ale o to závažnější. V rámci rodinného domu se zničí maximálně daný rodinný dům většinou s 1 bytovou jednotkou a nešťastná je 1 rodina. V případě bytového domu je to škoda třeba i na 50 bytových jednotkách a tím i 50 nešťastných rodin. Je to možná trochu cynické, ale je to tak...
Už jen z tohoto důvodu při řešení a návrhu FVE na bytových domech by měla být BEZPEČNOST pro všechny realizační firmy absolutní prioritou. Pokud ne, měl bych strach s takovou firmou cokoli realizovat v domě, kde žiji já a moje rodina.
My si uvědomujeme, že neinstalujeme "světýlka na solární pohon", která pokud se rozbijí, nic mimořádného se nestane, jen přestanou fungovat. Naše FVE systémy jsou opravdovou elektrárnou, která vyrábí elektřinu, ta se ukládá do bateriového úložiště, spotřebovává se v celém domě, a to hlavně v jednotlivých bytech. To znamená, že podobně jako elektřina z veřejné distribuční sítě, může ublížit a případně i zabít člověka.
To máme vždy na paměti, a proto my jako firma "Bidli technologie pro bytové domy" používáme nejen bezpečné a prověřené technologie, ale hlavně instalujeme aktivní i pasivní bezpečnostní prvky, a to často i nad rámec platných požárních a bezpečnostních předpisů.
Každé z těchto opatření se může jevit jako maličkost, ale všechna dohromady tvoří efektivní celek, který chrání nejen obyvatele bytového domu, ale i hasiče, kteří tak mohou mnohem rychleji a efektivněji chránit majetek, ale případně i životy všech.
(v provozu po-pá od 9:00 do 16:00)